03.2010 Avraam Russo: onu kadınlar seviyor ve erkekler onu örnek alıyor, o ise kendi yolunda gitmeye devam ediyor - Haber - TÜRKÇE - Avraam Russo Türkçe - Приятное с Полезным: творчество,лайфхаки,мистика, и др.
Главная » Статьи » TÜRKÇE » Haber

03.2010 Avraam Russo: onu kadınlar seviyor ve erkekler onu örnek alıyor, o ise kendi yolunda gitmeye devam ediyor
Avraam Russo: onu kadınlar seviyor ve erkekler onu örnek alıyor, o ise kendi yolunda gitmeye devam ediyor


Dergi - "Radius goroda" №3(58), mart 2010-- Bir trajedi yaşadıklarında insanlar ya pes ediyorlar yada inançları yeni bir düzeye geliyor. Avraam, siz pes etmediniz, fakat olan şeylerden sonra inancınızın yeni bir düzeye geldiğini hissediyor musunuz?

-- Böyle bir trajediden sonra hayatta kalmanın ne anlama geldiğini akıllı bir insan anlar. Yaralandıktan sonra kendi gözlerimle üç dakikalığına olsa da «o» dünyayı gördüm.
Dünyaya geri döndüğüm anı da çok iyi hatırlıyorum. Hayatımın en ilginç anlarıydı bu anlar. Zamanında monastırda okuyordum, orada Tanrıyı gerçekten tanıdım. Fakat mesleğim yüzünden bir süreliğine ondan uzak kaldım. Benim başıma gelenler hayatımı 180 derece çevirdi, değiştirdi. Ve yüzde 100 Tanrıya geldim, onunla bağlarımı kuvvetlendirdim, ona doğru olan bir yol buldum.

-- Nasıl bir yol, öğrenebilir miyiz?

-- Korkarım insanlar anlamaz. Tanrıya doğru gidebiliyorum, fiziksel olarak değil tabii, manevi olarak. Ve bu her papaza verilmiş bir şey değildir. Çünkü Tanrıya inanmadan önce onu tanımak gerek. Fakat detayları anlatmaya başlarsam insanlar şöyle söyler: «O, bu genç adamı kaybettik!» (Gülümsüyor).

-- Sanatçılar arasında Tibet’e gitmek moda olmuştum.

-- Bu şeytana doğru gitmektir. Ben şeytana doğru gitmedim, Tanrıya doğru gittim. On tanrı yoktur, herkes kendince inansın, fakat Tanrı tektir. Siz Tanrıyı biliyor musunuz? Hayır mı? Ne mutlu Tanrıyı biliyorum diyene. Fakat böyle insanlar dünyada en fazla on tanedir. Herhangi bir papaza sorun: yüzbinlerce insan içinde İoan İsa’yı nasıl tanıdı, yanına geldi ve şöyle dedi: «Tüm dünyanın beklediği biri senmisin?» O nasıl tanıdı? İsa’nın alnında yazı yoktu ki. Hissetti mi? Hayır. O sadece gördü. Bunu kim görebilir? Sadece o dünyaya karşı «ekranı» açık olan biri görebilir.

-- Şimdi söyleyebilir misiniz Sizin için hayat nedir?

-- O dünyada yaşayacağımız evi hazırlamak için yapmamız gereken hizmettir. Bu dünyaya «sınav» için geliyoruz ve devam ediyoruz. Bu yüzden hayatta sevgi ve barış olmalı.

-- Televizyonda birçok sosyal mesaj içeren videolar var. Yetkililer sigara, alkol ve madde kullanımına karşı efektif bir çalışma içerisindedir. Nasıl bir sosyal mesaj içeren videoda oynamak isterdiniz?

-- Ben, mesela, uyuşturucu, alkol gibi kötü alışkanlıklara karşı projelerde rol aldım.
Ve mutlaka gençler arasında suçlara karşı bir proje olmalı. Bu çok önemli. Gençleri koruyan bir program oluşturulmalı. Bugünkü gençlik geleceğin mimarıdır. Yarınki gün onlara bağlıdır. Ve bu yüzden onları korumak ve erken yaşta doğru yola yönlendirmek çok önemlidir. Gençler ağaç gibidir: düz ve güzel büyümesi için onların dallarını güçlendirmeliyiz. Bunu gençken yapmalıyız, çünkü insanı da ağaç gibi gençken düzeltebiliriz.

-- Müzik kanallarında periyodik olarak yıldızların partileri yayınlanmaktadır. Sizin için benlik nedir?

-- Show bizneste benliğiniz olmalı, aksi halde birilerinin elinde oyuncak olursunuz. Gençlere benliklerini oluşturmak için ve show bizneste kaybolmamaları için yardımcı olmalıyız. Son beş-altı sene içerisinde kaç yeni sanatçı sahneye çıktı? Ve onlar nerede? Yüzde doksanı kayboldu. «A» kategorisine ulaşamadılar. Neden? Çünkü hiç kimse onların benliği üzerinde çalışma yapmadı. Evet, şarkı söyleme stili, imajı üzerinde çalıştılar, fakat benliği üzerinde değil.

-- Çünkü benliği olmayan birini kullanmak kolaydır.

-- Evet, aynen öyle. Sanatçıların etrafında farklı insanlar vardır: bazıları sanatçıları kendi para hazinesi olarak görür, bazıları sanatçılar sayesinde bir yerlere gelmek ister. Ebeveynler bile benzer amaçlar için çocuklarını kullanmaktadır.

-- Şarkıcılar arasında örnek aldığınız ve ona denk olmak istediğiniz biri varmıdır?

-- Sanatçının stili ne olursa olsun profesyonel biri olmalı. Dinlediğim ve bundan zevk aldığım birçok sanatçı var. Bunların arasında Amerikalı, Avrupalı ve Rusyalı sanatçılar var. Bazı sanatçıları ise dinleyemiyorsunuz. Denk olmak istediğiniz birileri vardır mutlaka. Örneğin, Elvis Presli – efsane şahıslardan biri. 44 yaşında vefat etti. Neden? Nedeni zayıf karakterliktir. İntihar etti denebilir. Çünkü intihar etmek – sadece onuncu kattan atlamak anlamına gelmiyor. Kötü alışkanlıklarla kendini uzun süre boyunca öldürmek mümkün. Aynı şekilde Maykl Jekson - ölümünden kendi suçludur. Evet, onlar büyük sanatçılardır ve onların deneyimiyle çok şey öğrenmek gerek. Fakat özel hayat söz konusu olunca onlar gibi olmak istemezdim. Örneğin, Tom Djons yetmiş yaşında olmasına rağmen hala mükemmel şarkı söylüyor ve çok iyi görünüyor. Veya Hulio İglesias – bu insanların hiçbiri bozulmadı. Aynı şekilde Rusya’da: sağlık sorunlarına rağmen, salonları doldurup şarkı söyleyen, fakat ne benliklerini ne de seslerini kaybeden sanatçılar var. Örneğin, İosif Kobzon. Duyduğuma göre birkaç ameliyat geçirmiş, fakat müzik dünyasında örnek biri olarak, iş adamı olarak ve politikacı olarak kaldı. Geçen asrın efsanevi şarkıcılarını, örneğin Frenk Sinatru veya Müslim Magomayev’i dinlerken, her defasında şarkı söylemeleriyle gurur duyuyorsunuz. Bu şekilde şarkı söyleyen şimdi çok azdır. Başka bir okuldu.

-- Eski ve modern okul arasında nasıl bir fark var?

-- Büyük bir fark var. Eskiden şarkı söyleme stili farklıydı. Fakat şimdi o stilde şarkı söylenmez, çünkü hiçbir kanalda şarkıların yayınlanmaz. Birkaç hayranın olabilir bu şekilde. Zaman uymamız gerekmektedir. Modern sanatçılar eski sanatçılara benzeyemezler.

-- Birçok dilde şarkı söylüyorsunuz. Örneğin, Rusça, İngilizce ve Arapça. Bu dilleri nasıl hissediyorsunuz? Onların farklı bir enerjisi mi var?

-- Yüzde yüz farklıdır. Rusça rep söylenince yorum yapılamıyor bile, Arapça çok melodik bir dil, fakat Arapça ile İngiliz şarkılarını söyleyemezsiniz. İngilizce – biznes dilidir. Tarkan bir ara meşhur olmuştu. İngilizce albüm yaptığında ise kariyerini neredeyse mahvetti. Aksanını düzeltemedi. Türkçe şarkı söyleyerek bazı ülkelerde bir yıldız oldu. Fakat global anlamda Türkçeyi – ne Amerika’da, ne İngiltere’de ne de Fransa’da hiç kimse tanımıyor. Fransızca da bugün için önemini kaybetti. Günümüzde Amerika dünyada dominant olduğu için İngilizce en çok talep edilen dildir.

-- Avraam, siz birçok ülkede yaşadınız. Bu ülkelerin kültürlerinde sizin hoşunuza giden neler idi?

-- Farklı ülkelerde yaşayarak oradaki milletlerin özelliklerine sahip oluyorsunuz. Kültür deneyiminiz oluyor ve dil öğreniyorsunuz. Bu size faklı insanlarla konuşma ve arkadaş olma şansını veriyor. Ruslar yabancı dil öğrenmek itemiyor, bu da büyük bir eksidir. Birisiyle ortak yönün olmazsa onunla nasıl arkadaşlık kurabilirsiniz ki? Ben çoğu insanla ortak bir dil bulabiliyorum. Bazı insanlarla tabi biraz daha zor oluyor. Örneğin, bir arap çiftçi nereden bilecek demokrasi ne anlama geliyor? Ona ihtiyacı da yok. O kendi kurallarına göre yaşamaya alışmıştır ve bu hoşuna da gidiyor. Eşi komşusuyla sohbet etti – o eşini de komşusunu da öldürme hakkına sahiptir. Eğer onun üzerine özgürlüğü de eklersek o iyice kafayı yer.

-- 8 martı hatırlamamak mümkün değil.

-- Evet, biliyorum. Bu sizin bayramınızdır.

-- Sizin hayatınızda kadının nasıl bir rolü vardır?

-- Hiçbir rolü yok (gülümsüyor). Şaka yapıyorum taibi ki. Erkek her zaman kendisini daha güçlü olarak sanıyor, kadın ise kendi haklarını korumak istiyor, ve sürekli tartışmalar oluyor. Bunların olmaması için kadınlarımızı sürekli desteklemeliyiz ve onlara sadece ev hanımı olmayı değil de birçok imkan ve özgürlük sunmalıyız. Fakat bu konu hakkında çok konuşmak istemiyorum. Tüm kadınları tebrik ediyorum. Bizi desteklediğiniz için, bizim için çocuk doğurduğunuz için teşekkürler.

-- Sizce neden biz çoğu zaman yada en az bir defa hayatımızda sahtekarların ağlarına yakalanıyoruz?

-- Hiç kimse hata yapmaktan muaf değildir. Sahtekarlar zekice davranıyor. Tanrı şöyle demiştir: «Düşünmeniz için size akıl verdim, duymanız için kulaklar verdim, görmeniz için gözler verdim». Kiminle konuşmamız gerektiğine, kimden sakınmamız gerektiğine biz kendimiz karar vermeliyiz. Benim bir arkadaşım ada satın aldı. Anlaşma yapıldıktan sonra belgelerin sahte olduğu ortaya çıktı. Rusya’da sahtekarların hiç vicdanı yoktur. Bir örnek vermek gerekirse, Amerika’da terörle mücadele birimleri var. Fakat özel olarak Araplarla yada Çinlilerle mücadele birimleri yoktur. Ama özellikle Rus mafyasıyla mücadele birimi var Amerika’da. Ruslara karşı olduklarından değil, hayır. Amerikalılar dünyanın en iyimser insanlarındandır. Fakat Amerika’da yaşayan Rusların yalanlarından bıktılar. Evet, Ruslar arasında çok sahtekar var. Fakat buna rağmen Rusya’yı çok seviyorum. Hayatımda her istediğimi burada buldum – kariyerimi, hayranlarımı. Ben sevgi ile buraya geri döndüm.

Rusça orijinal makale www.radiuscity.ru siteden alınmıştır

Türkçeye çevirdi: Вячеславна

Категория: Haber | Добавил: Вячеславна (16.05.2014)
Просмотров: 66 | Теги: haber, basın, rusyanın tarkanı, türkçe, makale, Avraam Russo, bilgi, news | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: